• Tanie kredyty hipoteczne
    Porównanie kredytów mieszkaniowych
  • Najlepsze kredyty mieszkaniowe
    Porównanie, Pomoc, Opinie, Porady
  • Kredyty mieszkaniowe
    Ranking, Kalkulator, Forum

Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest kredytem, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli jakaś nieruchomość (dom, mieszkanie lub działka przeznaczona pod budowę). Takiego rodzaju zabezpieczenie kredytu pozwala bankowi zaoferować niższe oprocentowanie niż przy innych kredytach gotówkowych. Jednak mimo tego, że hipoteka jest tak ważnym zabezpieczeniem, wymaga wielu formalności, aby bank mógł odzyskać pieniądze. Rzadko się zdarza, aby bank domagał się spłaty kredytu dzięki zabezpieczeniu, zazwyczaj kredytobiorcy spłacają raty w terminie, ponieważ nie chcą stracić dachu nad głową. Hipoteka jest bardzo mocnym zabezpieczeniem kredytu, ale wymaga ubezpieczenia pomostowego. Czym jest takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie pomostowe jest to dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego dla banku w czasie, kiedy hipoteka nie posiada prawomocnego wpisu do księgi wieczystej. Owa księga wieczysta prowadzona jest przez sąd rejonowy. Koszty ubezpieczenia ponosi klient, a wszelkie formalności załatwiane są w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zazwyczaj koszty te wynoszą średnio 0,07% miesięcznie od całej kwoty kredytu lub od aktualnie wypłaconej kwoty. Jest to przejściowe zabezpieczenie kredytu, a jego koszty należy ponosić do czasy, kiedy sąd wieczystoksięgowy uprawomocni wpis hipoteki, a kredytobiorca dostarczy wpis z księgi wieczystej wraz z wpisem hipoteki na rzecz banku. Ubezpieczenie to jest w każdym banku, ale różni się wysokością składek i sposobem ich pobierania. Częstotliwość opłat zależy od banku, niektóre z nich wymagają opłaty za pół roki z góry, a inne na przykład opłaty są kwartalne lub miesięczne. Niektóre po prostu zwiększają oprocentowanie kredytu hipotecznego. Okres tego ubezpieczenia trwa od momentu udzielenia przez bank kredytu do czasu, kiedy bank nie wpisze hipoteki do Księgi Wieczystej. Okres ten trwa od 2 do 6 miesięcy, a w przypadku budowy domu może on się przeciągnąć nawet do kilku lat.

W momencie, kiedy kredyt hipoteczny nie jest spłacany przez kredytobiorcę, co rzadko się zdarza, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie dla banku, jeśli hipoteka nie posiada jeszcze wpisu do rejestru. Jednak ma ono prawo do dochodzenia swojej należności od klienta.

Opinie

Napisany Niedziela 18 marca 2012 20:19 przez Gość
ubezpieczenie pomostowe to kolejne dodatkowe koszty do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej
Napisany Niedziela 25 marca 2012 14:34 przez Gość
banki wykorzystują każdy sposób aby odrobić to co zabrała ustawa antylichwiarska
Napisany Niedziela 25 marca 2012 21:34 przez Gość
ubezpieczenie pomostowe w okresie przejściowym czyli do czasu wpisania hipoteki do księgi wieczystej jest w każdym banku
Napisany Czwartek 19 kwietnia 2012 20:09 przez Gość
tyle że płacąc ubezpieczenie pomostowe ubezpieczamy tak naprawdę bank a nie siebie
Napisany Wtorek 15 maja 2012 23:57 przez Gość
nie rozumiem, co to jest te ubezpieczenie pomostowe i kto ma je płacić?
Napisany Poniedziałek 20 sierpnia 2012 11:30 przez Gość
na końcu łańcuszka zawsze jest klient i tak czy inaczej on płaci
Napisany Piątek 30 stycznia 2015 16:08 przez przybylowicz_lex
Witam serdecznie, reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia. Pomagamy odzyskać ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW) pobierane przez banki przy zaciąganiu kredytu hipotecznego oraz ubezpieczenia pomostowe. Całkowicie pokrywamy koszty sądowe za Klienta. Mamy bardzo wysoką skuteczność w dochodzeniu roszczeń od banków. Jeśli chcą Państwo odzyskać swoje pieniądze, zapraszam do kontaktu: Łukasz Przybyłowicz, l.przybylowicz@kancelaria-lex.org, tel. 533-133-590.

Dodaj opinię

  • Przeładuj