• Tanie kredyty hipoteczne
    Porównanie kredytów mieszkaniowych
  • Najlepsze kredyty mieszkaniowe
    Porównanie, Pomoc, Opinie, Porady
  • Kredyty mieszkaniowe
    Ranking, Kalkulator, Forum

Ubezpieczenie wkładu własnego

Jeśli decydujemy się na zaciągniecie kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę wszelkie koszty z nim związane (czyli nie tylko oprocentowanie, kwotę kredytu, czy prowizję). Jeśli środki pieniężne z kredytu mieszkaniowego mają sfinansować w znacznej części lub w całości zakup nieruchomości, wówczas bank może naliczyć nam tak zwane ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Czym jest to ubezpieczenie?

Ubezpieczenie niskiego wkładu naliczane jest od określonej kwoty kredytu. Jest ono stosowane w sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada wysokiego wkładu własnego. Banki zazwyczaj wymagają minimum 20% wkładu własnego. Jeśli kredytobiorca posiada mniej niż 20% to kwota, której brakuje do wymaganego wkładu jest  dodatkowo ubezpieczana – poprzez tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Ubezpieczenie to jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku, w przypadku kiedy kredyt mieszkaniowy przekracza 80 procent wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie danego kredytu. Jednak nie wszystkie banki stosują to ubezpieczenie, a inne naliczają je dopiero, gdy kwota kredytu przekracza 90 procent wartości nieruchomości. Składkę ubezpieczenia niskiego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym należy płacić przez okres od 3 do 5 lat, (zależnie od banku). Po upływie tego czasu bank przelicza, czy wkład własny, jaki był wymagany został już spłacony. Jeśli nie to na nowo naliczana jest odpowiednia składka na spłacenie brakującej sumy.

Ubezpieczenie to stosowane jest, aby klient mógł w 100 procentach skredytować nieruchomość. W polskim prawie nie ma żadnych przepisów, które zobowiązują bank do nałożenia kredytobiorcy tego rodzaju ubezpieczenia. Jednak mimo to banki stosują je, aby posiadać dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku, gdy nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego straci na wartości bank nie dostaje od towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowania. Banki, więc traktują to ubezpieczenie jako dodatkowy zarobek, a kredytobiorcy przyzwyczaili się do dodatkowego ubezpieczenia kredytu hipotecznego.

Opinie

Napisany Niedziela 18 marca 2012 20:14 przez Gość
te ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to trochę naciągane, ale co się dziwić, banki wyciągną każdym sposobem ile tylko można
Napisany Środa 28 marca 2012 14:52 przez Gość
nie rozumiem, nie mam wkładu własnego a muszę od tego co nie mam płacic ubezpieczenie?
Napisany Piątek 30 marca 2012 16:19 przez Gość
dlatego te ubezpieczenie wymyslili
Napisany Czwartek 19 kwietnia 2012 20:08 przez Gość
nie ma wyjścia trzeba płacic ubezpieczenie i tyle
Napisany Poniedziałek 20 sierpnia 2012 11:31 przez Gość
albo miec wkład własny albo płacić frycowe
Napisany Czwartek 30 lipca 2015 11:55 przez Gość
nic z tego nie rozumiem, wyjaśni mi to ktoś na chłopski rozum

Dodaj opinię

  • Przeładuj